ساختار جدید قوه قضائیه اعلام شد


 ساختار جدید قوه قضائیه اعلام شد/حذف بیش از ۲۰درصد پست‌های ستادی

غلامحسین اسماعیلی در نخستین روز هفته قوه قضائیه در حاشیه تجدید میثاق رئیس و مسئولان عالی قضایی با آرمان‌های بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، از جمله اقدامات قوه قضائیه را چابک‌سازی و کوچک‌سازی ستاد قوه قضائیه عنوان کرد و گفت: در این سه ماه مطالعات گسترده‌ای در این زمینه انجام شد و نهایتاً در پایان هفته قبل و در آغاز هفته قوه قضائیه ساختار جدید قوه قضائیه به‌تصویب رئیس قوه قضائیه رسید.

سخنگوی قوه قضائیه تأکید کرد: در این ساختار که برخی از معاونت‌ها در همدیگر ادغام می‌شوند، برخی از ادارات کل و مراکزی که تاکنون مستقیماً زیر نظر رئیس قوه قضائیه اداره می‌شدند با همدیگر ادغام یا به معاونت‌هایی که تناسب داشتند واگذار شده‌اند.

اسماعیلی افزود: در ساختار جدید در حوزه ستادی قوه قضائیه تقریباً 40 درصد از واحدهایی را که مستقیماً با رئیس قوه قضائیه ارتباط داشتند ادغام یا حذف کردیم، بر این اساس مقرر شده است در ساختار تفصیلی قوه قضائیه متناسب با کوچک‌سازی ساختار اصلی، حداقل 20 درصد از پست‌های سازمانی ستادی حذف شود و نیروهای شاغل در ستاد قوه قضائیه متناسب با ساختار جدید به سقف و مراجع قضایی منتقل شوند.

وی گفت: از شنبه هفته آینده ساختار جدید را در قوه قضائیه اجرا خواهیم کرد و همان‌طور که گفتم شاهد کوچک‌سازی ستاد و چابک‌سازی آن خواهیم بود؛ یعنی معاونت فرهنگی و امور اجتماعی در هم ادغام می‌شوند و تبدیل به معاونت پیشگیری فرهنگی و امور اجتماعی می‌شود.

اسماعیلی ادامه داد: مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه در معاونت راهبردی ادغام می‌شود و معاونت راهبردی و فناوری قوه قضائیه به‌وجود می‌آید و اداره‌کل حفظ حقوق شهروندی نیز در بازرسی ویژه قوه قضائیه ادغام می‌شود، همچنین اداره‌کل امور‌ بین‌الملل در معاونت امور بین‌الملل و ستاد حقوق بشر ادغام می‌شود و چند مرکز نیز در معاونت حقوقی قوه قضائیه ادغام خواهد شد. مرکز سلامت قوه قضائیه در معاونت مالی و پشتیبانی قوه قضائیه ادغام خواهد شد و بسیاری از ادارات‌کل و مراکز دیگر در ساختار جدید به‌صورت ادغامی و کوچک‌سازی و چابک‌سازی ان‌شاءالله عملیاتی و اجرایی می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: همچنین در هفته قوه قضائیه که امروز روز آغازین آن را با تجدید میثاق با آرمان‌های امام عظیم‌الشأن و شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و سایر شهدا آغاز کردیم، برنامه‌های متنوعی خواهیم داشت. رویکرد برنامه‌های هفته قوه قضائیه در سال جاری متفاوت با رویکرد و برنامه‌های 39 سال گذشته است. امسال جلسات، همایش‌ها و نشست‌های قوه قضائیه را به‌جای جلسات تشریفاتی به جلسات کاربردی بدل کردیم.

وی با اعلام این که نشست عمومی قوه قضائیه روز سه‌شنبه هفته جاری برگزار خواهد شد، گفت: این نشست در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار می‌شود و یک نشست کاملاً تخصصی و کاربردی با رویکرد برنامه‌های تحولی و آینده قوه قضائیه خواهد بود و علاوه بر آن پیش‌بینی شده کنار سایر برنامه‌هایی که در این هفته داریم، ان‌شاءالله به‌زودی نشست مشترک مسئولان عالی قوه قضائیه و دولت برگزار شود.

وی تأکید کرد: این نشست‌های کاربردی که حکایت از رویکرد همدلی و هماهنگی بین قوای سه‌گانه مملکت است و نوید می‌دهد برای مردم و جامعه آثار مثبتی را به‌دنبال داشته باشد که به‌زودی عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

مطالب مشابه :

نظرات :


 نام:
 * نظر: