تبیین طرح مراقبت‌الکترونیکی برای قضات کیفری دادگستری استان آذربایجان شرقی


 تبیین طرح مراقبت‌الکترونیکی برای قضات کیفری دادگستری استان آذربایجان شرقی

طرح مراقبت‌های الکترونیکی برای قضات کیفری دادگستری استان آذربایجان شرقی با حضور حجت الاسلام والمسلمین مظفری رئیس کل دادگستری استان و نمایندگان مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه تبیین شد.

مراقبت الکترونیکی عبارت است از نظارت و کنترل فرد تحت مراقبت به صورت مستمر یا دوره ای، با استفاده از ابزار و تجهیزات الکترونیکی؛ با اجرای این طرح محکومین به حبس با رضایت خود زندانی و در محدوده مشخص سامانه الکترونیکی تحت نظارت قرار می‌گیرند. در این طرح طبق ماده ۵۵۳ و ۵۵۴ قانون آیین دادرسی کیفری، قاضی حکمی صادر می‌کند مبنی بر اینکه باقیمانده دوران محکومیت فرد تحت مراقبت الکترونیک در محدوده‌ای که با موافقت محکوم‌علیه تعیین شده است سپری شود و البته قاضی می‌تواند دستورات و تدابیری را نیز ذکر کند.

پابند الکترونیکی که در این طرح به پای محکوم به حبس بسته می‌شود مانند «جی پی اس» عمل کرده و توسط سیستم مانیتورینگ در تهران کنترل می‌شود در صورت هرگونه دستکاری قابل مشاهده است و به وی تذکر و هشدار داده می‌شود و اگر فرد به هشدار‌ها بی‌اعتنا باشد، به قاضی دادگاه اعلام خواهد شد تا اقدامات لازم در این خصوص اتخاذ شود. این دستگاه شارژی است و در صورت اتمام شارژ فرد متهم هر مسیری را طی کند پس از انجام شارژ مکان‌ها مشخص می‌شود. اگر هم به سیستم آسیبی وارد شود خود فرد باید هزینه آن را پرداخت کند.

کاهش معضلات اجتماعی و خانوادگی ناشی از حبس و استفاده از روش‌های جایگزین به هدف اصلاح و تبدیل به شهروند عادی از جمله دلایل اجرای طرح مراقبت‌های الکترونیکی است.

طرح مراقبت الکترونیک با حمایت مرکز آمارو فناوری اطلاعات قوه قضائیه و سازمان زندانها وبا همکاری شرکت توسعه خدمات الکترونیک حامی عدالت در سال 95 راه اندازی گردید.

 

مطالب مشابه :

نظرات :


 نام:
 * نظر: